Objawy alergii pokarmowej u kota

Objawy alergii pokarmowej u kota

Kocia alergia pokarmowa jest dość często występującym zjawiskiem u naszych domowych pupilów, choć rzadko bywa właściwie i szybko diagnozowana. Jej objawy mogą być bowiem zróżnicowane i zależą od indywidualnych uwarunkowań zwierzęcia. Wymagają także indywidualnego i kompleksowego podejścia ze strony lekarza weterynarii, we współpracy z którym powinniśmy skupić się na pomocy naszemu ulubieńcowi, aby poprawić jakość jego życia. Czym może objawiać się alergia pokarmowa u kota i jakie pożywienie jest zalecane przy jej zdiagnozowaniu?

 Objawy kociej alergii pokarmowej

Kocia alergia pokarmowa jest chorobą o podłożu immunologicznym, powodującą niepożądaną i indywidualną reakcję na poszczególne składniki znajdujące się w pożywieniu - tzw. alergeny. Zazwyczaj objawia się ona dolegliwościami skórnymi, jak:
- silny świąd skóry,
- zmiany skórne takie, jak zaczerwienienie, łupież, pokrzywka czy strupki,
- opuchlizna pojawiająca się wokół pyszczka zwierzęcia,
- częste potrząsanie głową i drapanie się w okolicach głowy oraz uszu,
- intensywne wylizywanie się kota, aż do pojawienia się ran czy miejscowego wyłysienia,
- ogólna zła kondycja sierści,
- osowiałość zwierzęcia,
- biegunki i wymioty

Alergia pokarmowa u kotów może też przyczyniać się czasem do pojawienia się takich objawów, jak stany zapalne uszu, warg, opuszków łap i przestrzeni między nimi czy gruczołów okołodbytniczych. Mogą pojawić się też takie reakcje, jak kaszel czy problemy z oddychaniem, a także nagłe biegunki oraz wymioty.

Leczenie alergii pokarmowej

Jeśli obserwujemy u naszego pupila powyższe problemy, przede wszystkim należy udać się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje zwierzę, wykluczając inne problemy zdrowotne o podobnych objawach (m.in. po przejściu infekcji bakteryjnych czy grzybiczych, a także powikłań po antybiotykach). Diagnoza wstępna stawiana jest przede wszystkim na podstawie wywiadu z opiekunem zwierzęcia, a następnie najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną, w trakcie której podaje się kotu pokarm przez okres 6-8 tygodni oparty na jednym rodzaju białka zwierzęcego, które do tej pory nie znajdowało się w jego pożywieniu. Jeżli nasz kot jadł różne mięsa możemy zacząć od tych należących do grupy najbezpieczniejszych, najrzadziej alergizujących mięs takich jak : mięso królika, dziczyzna, kangur.

Jaki pokarmy polecane są kotom z alergiami pokarmowymi?
Nasz sklep oferuje specjalne produkty przygotowane z myślą o kotach, które cierpią na alergie pokarmowe, jak mokra czy sucha karma hipoalergiczna. Zalecana przez lekarzy weterynarii karma hipoalergiczna zawierająca specjalne kompozycje składników odżywczych bezpiecznych dla zwierzęcia, to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie pojawieniu się męczących je objawów i zapewnienie mu komfortu życia przez długie lata.

Tagi:
Podobne artykuły
Napisz komentarz