Szczepienia psów i kotów

Szczepienia psów i kotów

Szczepienia ochronne kotów i psów to nie tylko obowiązek ich właścicieli, ale przede wszystkim sposób na ochronę naszych ulubieńców przed chorobami, które mogą powodować pogorszenie się ich stanu lub śmierć. Jakie szczepienia ochronne należą do obowiązkowych, a które z nich warto wykonać dodatkowo, troszcząc się o zdrowie zwierząt domowych?

Szczepienia ochronne dla psów

Wyróżniane są dwa rodzaje szczepień dla psa: 

  • szczepienie obowiązkowe na wściekliznę, któremu obowiązkowo musi być poddany każdy pies domowy;
  • szczepienia nieobowiązkowe - zalecane zwierzętom, które ze względu na czynniki zewnętrzne mogą być bardziej narażone na występowanie pewnych chorób. Zaliczamy do nich szczepienia na parwowirozę, nosówkę, chorobę Rubartha, parainfluenzę oraz bordetella bronchiseptica; leptospirozie - dla psów, które odbywają często spacery po lesie, biorą udział w polowaniach i mają tendencję do łapania gryzoni, dermatofitozę lub herpeswirozę - dla zwierząt w hodowlach.

Szczepienia psów rozpoczyna się najczęściej w okresie między 4 a 6 tygodniem ich życia. Drugie szczepienia można przeprowadzić w 8-9 tygodniu, natomiast trzecią dawkę podajemy po ukończeniu 12 tygodnia. Siedem dni przed wykonaniem szczepień psa należy odrobaczyć, a także uważnie obserwować, czy zwierzę nie choruje lub nie ma objawów infekcji. Szczepionki podawane są bowiem wyłącznie zdrowym zwierzętom, aby dawki antyciał nie spowodowały pogorszenia się ich stanu. 

Szczepienia ochronne u kotów

Koty możemy zaszczepić przeciw:

  • koci katar - herpeswiroza i kaliciwiroza,
  • koci tyfus lub kocia nosówka - panleukopenia,
  • wścieklizna,
  • białaczka.

Koty szczepimy od 8 tygodnia życia, szczepienie powtarzamy po 3-4 tygodniach. Wyróżniamy 2 schematy szczepień, w zależności od miejsca bytowania. Koty domowe (niewychodzące) szczepimy na podstawowe choroby (herpeswiroza, kaliciwiroza, panleukopenia), koty wychodzące ponadto należy zaczepić przeciw białaczce i wściekliźnie. Zwierzę na siedem dni przed podaniem szczepionek należy odrobaczyć, a także sprawdzać, czy nie jest chore lub nie ma objawów infekcji, która może pogłębić się na skutek podania dawki szczepionki.

Zaszczep swojego pupila w przychodni Zdrowy Zwierz!

Przychodnia Zdrowy Zwierz mieszcząca się w Warszawie oferuje kompleksową opiekę nad zwierzętami domowymi. W zakresie naszych usług wykonujemy także szczepienia ochronne psów i kotów, obowiązkowe oraz dodatkowe, podawane w zależności od stanu zdrowia zwierząt i ich historii leczenia. Zapraszamy właścicieli wraz z ich ulubieńcami do skorzystania z naszych usług.

Tagi:
Podobne artykuły
Napisz komentarz